Fornuftige priser og god kvalitet

Menu

Søg

Konto

Facebook

4,5 ud af 5 stjerner på Trustpilot

Montane – Spirit Herre Jakke – Sort

1.716,00 kr.

Spirit Jacket er en vandtæt skaljakke designet til vandreture og generelt
udendørs brug.
Uanset hvad der motiverer dig til at komme uden for i al slags vejr; gåture, vandreture, til og fra arbejde eller noget helt fjerde, så kan du være helt sikker på at forblive tør og komfortabel takket være GORE-TEX membranen.
Jakken er vandtæt og nem at pakke småt sammen, så den er super nem at have med på tur i din rygsæk, når der ikke længere er brug for den.

 

Specifikationer

  • Fuldt sømtapet konstruktion
  • Fuldt justerbar hætte med trepunktsjustering og afstivnet top
  • YKK AQUAGUARD® lynlås i fuld længde med indvendig stormklap
  • To håndlommer med YKK AQUAGUARD® lynlåse
  • Formede manchetter med justerbare kroge- og løkkeflige
  • Justerbar kant med snøre, der kan lukkes
  • Konstruktion: 75 Denier GORE-TEC PACLITE®
  • Materialer: 100% polyester
SKU: MSPRJ

Montane – Spirit Herre Jakke – Sort

Spirit Jacket er en vandtæt skaljakke designet til vandreture og generelt
udendørs brug.
Uanset hvad der motiverer dig til at komme uden for i al slags vejr; gåture, vandreture, til og fra arbejde eller noget helt fjerde, så kan du være helt sikker på at forblive tør og komfortabel takket være GORE-TEX membranen.
Jakken er vandtæt og nem at pakke småt sammen, så den er super nem at have med på tur i din rygsæk, når der ikke længere er brug for den.

 

Specifikationer

  • Fuldt sømtapet konstruktion
  • Fuldt justerbar hætte med trepunktsjustering og afstivnet top
  • YKK AQUAGUARD® lynlås i fuld længde med indvendig stormklap
  • To håndlommer med YKK AQUAGUARD® lynlåse
  • Formede manchetter med justerbare kroge- og løkkeflige
  • Justerbar kant med snøre, der kan lukkes
  • Konstruktion: 75 Denier GORE-TEC PACLITE®
  • Materialer: 100% polyester

Montane – Spirit Herre Jakke – Sort

Varenummer MSPRJ Kategorier ,
Vægt 0,500 kg
Størrelse

, , , ,

Størrelsesguide

montane overtøj damer

Størrelsesguide til Montane

Her kan du se en størrelsesguide til produkter fra Montane. Tallene er kun vejledende, da den rigtige størrelse til dig kan være afhængig af den konkrete models pasform og dine personlige præferencer.

Målene svarer til dine kropsmål og ikke tøjets mål. Medmindre andet er angivet, er målene angivet i cm.

Damer

Overtøj (Jakker, Trøjer, T-shirts):

Størrelse (EU)323436384042
Bryst (cm)78-8282-8686-9090-9494-9898-102
Talje (cm)60-6464-6868-7272-7676-8080-84
Hofte (cm)86-9090-9494-9898-102102-106106-110
Montane bukser damer

Benklæder (Bukser & Shorts)

Størrelse (EU)323436384042
Talje (cm)60-6464-6868-7272-7676-8080-84
Hofte (cm)86-9090-9494-9898-102102-106106-110
Indvendig benlægnde "regular" (cm)75,57778,58081,583
Indvendig benlægnde "short" (cm)70,57273,57576,578
Indvendig benlægnde "long" (cm)80,58283,58586,588
montane handsker damer

Handsker

StørrelseXSSML
Håndfladens omkreds (cm) (uden tommelfingeren)17-1818-1919-2020-21
Håndens længde (cm)16-1717-1818-1919-20
montane overtøj herrer

HERRER

Overtøj (Jakker, Trøjer, T-shirts):

StørrelseXSSMLXLXXL
Bryst (cm)9297102107112117
Talje (cm)717681869196
Montane bukser herrer

Benklæder (Bukser & Shorts)

StørrelseXSSMLXLXXL
Talje (cm)717681869196
Indvendig benlægnde "regular" (cm)7677,57980,58283,5
Indvendig benlægnde "short" (cm)7172,57475,57778,5
Indvendig benlægnde "long" (cm)8182,58485,58788,5
Montane Handsker herrer

Handsker

StørrelseSMLXL
Håndens omkreds (cm) (uden tommelfingeren)17,5-19,519,5-2222-2424-25,5
Håndens længde (cm)16-1818-2020-20,522,5-24
Montane – Huer

UNISEX

Huer:

StørrelseSMLXL
Hovedets omkreds (cm)55-56,556,5-5858-59,559,5-61
#
Scroll to Top